serpene.wordpress.com

“Korku, köleliktir” Eflatun

Türkiye’de 2 bin 544 AIDS’li var

Posted by serpene editör Eylül 21, 2007

cinsel05.jpgTürkiye’de bin 921’i taşıyıcı olmak üzere toplam 2 bin 544 AIDS hastası var .Avrupa Birliği destekli Türkiye Üreme Sağlığı Programı kapsamında hazırlanan ‘Türkiye’de Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ve AIDS’in Sürveyans Sistemine İlişkin Durum Analizi’nde, AIDS vakalarından bildirilen ölümlerin sayısının, 1985-2006 yılları arasında 111 olduğu belirtildi

Analize göre, Türkiye’de en sık 20-49 yaş arasında AIDS vakalarına rastlanıyor ve cinsiyete göre dağılımına bakıldığında vakaların yüzde 68.7’sinin erkek, yüzde 31.3’ünün kadın olduğu gözleniyor.

İlk HIV vakasının bildirildiği 1985’ten bu güne Türkiye’de hastalığın yaş grubu dağılımı da değişiklik gösteriyor.

10-19 yaş arası grubun 1985-1995 yıllarında yüzde 13.4 olan hastalığa yakalanma oranının, 1996-2000 yıllarında yüzde 20.4’e çıktığı görülüyor.

Analizde şu bilgilere yer veriliyor:

“HIV enfeksiyonu ile semptomlarının gelişmesi arasındaki süreyi 10 yıl olarak düşünürsek, çoğu AIDS vakasının enfekte olduğu dönemin yaşam süresi içinde cinsel faaliyetin en tepe noktaya ulaştığı dönem olan 20’li yaşlar ya da 30’lu yaşların başları olduğunu görmekteyiz.

Türkiye’deki nüfusun çoğunluğunun 13 yaş üzeri ve 20’li yaşlarda olduğunu düşünürsek, önümüzdeki birkaç yıl içinde HIV enfeksiyonu görülme sıklığında hızlı bir artış potansiyeli olduğu açıktır.”

ERKEKLERDE AIDS VAKALARI DAHA FAZLA

Erkeklerde AIDS vakaları kadınlardan 2-4 kez daha fazla. Güvensiz cinsel ilişki ve Türk erkeklerinin Türk kadınlarından daha fazla cinsel özgürlüğe sahip olması erkeklerde HIV enfeksiyonuna yakalanma riskini artıran sebepler arasında bulunuyor.

Kadınları, HIV geçiş riskine karşı savunmasız kılan ve enfeksiyonu önlemek için gerekli tedbirleri almaktan alıkoyan faktörler arasında sosyo-kültürel uygulamalar ve baskılar bulunuyor.

EN ÇOK HETEROSEKSÜEL İLİŞKİ İLE BULUŞUYOR

AIDS vakaları incelendiğinde, Türkiye’de AIDS yüzde 50.8 oranında heteroseksüel cinsel temas, yüzde 8.1 oranında homoseksüel cinsel temas, yüzde 5.88 oranında damar içi madde kullanımı, yüzde 2.27 oranında transfüzyon alımı yoluyla bulaşıyor.

AIDS’in anneden bebeğe geçme oranı yüzde 1.66 iken, vakaların yüzde 30’unun ise enfeksiyona yakalanma nedeni bilinmiyor.

“HETEROSEKSÜELLER DAHA FAZLA RİSK TAŞIYOR”

AIDS açısından heteroseksüeller, homoseksüellerden daha fazla riske sahip.

Açıklamaya göre:

“Ulusal AIDS Komisyonu’nca kabul edilen HIV riski altındaki gruplararasında bulunan kayıtsız seks işçileri, damar içi madde kullanıcıları,eşcinsel erkekler, mahkumlar, mülteci ve sığınmacılar ve kamyon şoförleri, Türkiye’deki riskli gruplara örnektir.

HIV açısından koruyucu davranış modellerini benimsememiş toplum bireyleri bahsi geçen gruplarla gerekli koruyucu tedbirleri almadan ilişkiye girdiklerinde enfeksiyonun yayılma riski daha da artıyor.”

A.A.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: