serpene.wordpress.com

“Korku, köleliktir” Eflatun

    Reklamlar
  • Kategoriler

  • Arşivler

Türkiye’den WordPress.com’a Erişim Yasağı!

Posted by serpene editör Ağustos 27, 2007

wordpress.jpgAdnan Oktar’ın avukatları, aleyhinde ifadeler barındran blog sitesine erişimin kapatılmasını sağladı. Bu ilk değil.Bia Haber Merkezi – İstanbul24 Ağustos 2007, CumaTürkiye’de İnternet ortamında suçlanan tek bir içerikten tüm bir siteyi kapatan yargı, Ekşi Sözlük ve Antoloji.com sitelerinden sonra yine Adnan Oktar’ın şikayetiyle WordPress.com sitesini erişime kapattı. İnternet’te iletişim özgürlüğünü savunan diğer sivil toplum örgütleri gibi Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) de, daha önce yaptığı açıklamalarda, Türkiye’de birkaç içerikten tüm bir sitenin erişime kapatılmasını “radikal ve orantısız” bulduğunu açıklamıştı.

“Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir”

Adnan Oktar’ın şikayetiyle birçok İnternet Günlüğü’nü barındıran WordPress.com platformuna erişim, Fatih 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin aldığı 2007/195 numaralı kararıyla engellendi. Siteye girmek isteyen İnternet kullanıcıları, “Bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir” yazısıyla karşılaşıyorlar. Ancak uygulamanın gerekçesiyle ilgili bir açıklama bulunmuyor. Sitede, yabancı kullanıcılar için de, “Access to this site has been suspended in accordance with decision no: 2007/195 of T.C. Fatih 2.Civil Court of First Instance” mesajı yer alıyor. .

Bu ilk değil…

Nisan ayında da Eyüp 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Oktar’ın kişilik haklarına saldırı niteliğinde yazılar yayımlandığı gerekçesiyle popüler İnternet sözlüğü Ekşisözlük’e ait “sozluk.sourtimes.org” sitesine erişim yasağı koymuştu. Site 17 Nisan’dan itibaren kapalı kalmıştı. Ekşi Sözlük’ten bir hafta önce de aynı mahkeme yasağıyla, Superpoligon haber sitesi karşılaşmıştı. Aynı günlerde kendini “İnternet’in kültür ve sanat merkezi” olarak tanımlayan antoloji.com sitesi de uyarısız mahkeme kararıyla kapatılmıştı. Daha sonra bir sayfasında ziyaretçilerin Adnan Oktar hakkında yazdıkları yazılar nedeniyle kapatıldığı öğrenilen site, yeniden yayına geçmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: